T.C. Ankara Valiliği İle Sabev Arasında Yaşam Destek Sözleşmesi İmzalandı

Ankara Valimiz Sayın Alaaddin Yüksel’in vakfımızı ziyaretlerinden bir gün sonra, 26 Ocak 2011: T.C. Ankara Valiliği ile SABEV arasında Ankara Yaşam Destek Merkezi Hizmetalım Sözleşmesi imzalandı. Valilik binasında imzalanan sözleşmeyi valilik tarafından Vali Yardımcısı Sayın Turan Atlamaz ile SABEV tarafından Vakıf Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay imzaladılar.

Böylelikler, T.C. Ankara Valiliği hizmet alımı yoluyla yeni bir sosyal projeye daha imza atmış olmaktadır. “Kimsesizlerin Kimsesi Ankara Valiliği” sloğanıyla başlatılan proje yalnız yaşayanları, yaşlıları, engellileri ve kronik hastaları kapsamaktadır. Projenin hizmet boyutunu SABEV (Sosyal Hizmetler Araştırma, Belgeleme, Eğitim Vakfı) yerine getirecektir.

Proje kentsel ortamda yalnız yaşayan, yaşlı, hasta, engelli ve yatalak hastaların yardımlarına, boyunlarına taktıkları bir düğme yoluyla en kısa sürede ulaşma esasına dayanmaktadır. Düşen, yaralanan, kalp krizi geçiren, tansiyonu yükselen, yani evinde herhangi bir yardıma gerek duyan bir kimse elinin altındaki düğmeye basarak telefon ve diyafon aracılığıyla yardım isteyebilecektir. Evlerine kurulacak bir diyafon ve basacakları düğme aracılıyla kendilerine, karşılaştıkları sorunu gidermek üzere gereken yardımlar hızla sağlanacaktır.

ABD ve Avrupa’da uzun yıllardır yaygın olan bu sistem ilkkez Türkiye’de ve başkent Ankara’da kurulmaktadır.

Projenin amacı Ankara’da yaşayan yoksul yaşlılara, yalnız yaşayanlara, engellilere ve kronik hastalara telekominikasyon yoluyla sağlık hizmetleri ve sosyal hizmetler sunmaktır. Onları evlerinde yalnızlıklarından kurtarmaktır. Onlara yardım eli uzatmaktır.

Türkiye’nin toplumsal yapısına çok uygun bir model olan yaşam destek ihtiyaç sahibini evinden çıkartmadan yalnızlıktan kurtaran bir modeldir. Sorunlarına uzanan eldir.