SABEV tarafından Almanya’da Yaşlı Bakım Elemanı Eğitimi Programı

SABEV tarafından Almanya’da Yaşlı Bakım Elemanı Eğitimi Programı kapsamında Türkiye’den yaşlı bakım elemanlarının Almanya’da Almanya standardına uygun bir yaşlı bakım eğitiminden geçirilerek Almanya’da işe yerleşmeleri konusunda yeni bir yol alındı.

2018 yılında mülakatlara 60 kişi katılmış, 20 kişi başarılı bulunmuştu. Bu yıl, 2019 elemelerinde geçen yıl gitme hakkı kazanan 20 kişilik kontenjan 40’a çıkarıldı ve Türkiye’nin 23 ilinden başvuran 121 adayın 102’si mülakatlara katıldı.

Almanca öğrenme hevesi gösteren ve dillerini geliştirme azmini gösteren 40 kişi Almanya’da yaşlı bakım eğitimine katılmak için önelemeyi kazanmış oldu.

Bu 40 kişi, önümüzdeki yılın Eylül ayına kadar Almancalarını geliştirecek ve B2 düzeyinde Almanca dil sertifikalarını aldıkları taktirde 2020 yılının Eylül ayında Almanya’ya gitmiş olacaklar.

Orada üç yıl sürecek yaşlı bakım eğitimine katılacaklar. Bu süreç içinde ortalama 950 Avro ücret alacaklar. Bu süreci bitirince de bir yaşlı bakım kuruluşunda ücret karşılığı çalışmaya başlayacaklar.

Gene 2020 yılının Temmuz ayında da o tarihe kadar gitmek için başvuran üçüncü grubun elemeleri yapılacak. Onlar da 2021 yılında eğitim için Almanya’ya gitmiş olacaklar.

Tüm bu işler için adayların harcamak zorunda oldukları tüm para, hangi kentte, hangi dersanede, kimden… öğrenirlerse öğrensinler sadece Almanca öğrenmek için harcayacakları paradır. Dil öğrenmeye verilecek para dışında adaylar hiçbir surette gitmek için SABEV’e ya da başka bir kişi ya da şirkete para ödemeleri sözkonusu değildir. SABEV tarafından böyle bir para talep edilmemektedir.

İlk yılın (2018) mülakatları Istanbul’da İstinye Üniversitesinde yapılmıştı.

İkinci yılın (2019) mülakatları 9, 10, 11 Temmuz 2019 günlerinde Antalya’da Artı Yabancı Dil Kursu salonlarında yapılmıştır. Katılım büyük olmuştur.

Mülakat için Almanya’nın Baden Württemberg Eyaletinde bulunan 14 yaşlı bakım kuruluşundan gelen kuruluş sahibi, yönetici ya da insan kaynakları elemanı üç ayrı grup oluşturarak iki gün boyunca çeşitli sosyal oyunlarla mülakatlar yapmış, gençlerimizle tanışmışlardır.

Mülakatları kazanan 40 gencimize başarılar diliyoruz. Şimdi onları bekleyen 2020 yılının Eylül ayına kadar sıkı bir çalışmayla B2 düzeyinde Almanca dil bilgisine sahip olmalarıdır.

SABEV’in konuğu olarak Antalya’ya gelen toplam 12 kişilik Alman grubu bu arada bir yaşlı bakım kuruluşu örneği olarak Mukaddes Aksoy Huzurevini ziyaret ederek bilgi almışlar, fırsat buldukça da turizm cenneti olan Antalyamızın yemek ve yüzme noktasında tadını çıkarmışlardır.

Proje Koordinatörü Nevriye Kayış tarafından yapılan açış konuşması.

 

Konuk Alman yetkilinin tanıtım konuşması

 

Alman yetkililerin teker teker grupla tanıştırılmaları.

 

Adaylarımızın ayrı ayrı Alman yetkililer ve büyük grupla tanıştırılmaları.