Nazım gecesinde Bakan Günay’a teşekkür plaketi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Sosyal Hizmetler Araştırma Belgeleme Eğitim Vakfı’nın (SABEV), geliri yüksek öğrenimde okuyan öğrencilere burs olarak verilmek üzere düzenlediği Nazım Hikmet’i Anma Gecesine katıldı.

SABEV Başkanı İlhan Tomanbay gecede, Bakan Günay’a Nazım Hikmet’in vatandaşlık hakkının iade edilmesinden dolayı bir teşekkür plaketi verdi.

Günay, açılışta yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet’in ölümünün üzerinden 46 yıl geçtiğini belirtirken, büyük şairlerin ölmediğini ve yaptıklarıyla insanlığın kalbinde saygıdeğer bir yer kazandıklarını söyledi. Günay, “Umuyorum bu mütevazı karardan sonra ruhu rahat etmiştir. Nazım’ın ruhunun şimdiye kadar bunu yapmayanları bağışlamasını diliyorum” dedi.

Nazım’ın şiirleriyle tanıştığı yılları hatırlatan Günay, şairin “Memleketim” gibi şiirlerinden dizeler okudu.

Günay, Nazım Hikmet’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusuna da değinerek, “Türkiye Cumhuriyeti yasasında hiç bir engel kalmadı. Ailesinin istemesi halinde hepimiz hazırız. Ancak hayattaki oğlu bir talepte bulunmuyor, Nazım’ın orada bir kültür köprüsü oluşturduğunu düşünüyor. İçtenlikle söylüyorum, ailesinin teklif etmesi halinde, Anadolu’nun neresinde olursa hazırız getirmeye” diye konuştu.