Sayın Bakan Fatma Şahin Yaşam Destek Merkezini ziyaret etti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin 1 Ağustos 2011 Pazartesi günü T.C. Ankara Valiliği Ankara Yaşamdestek Merkezini ziyaret etti.

Bu ziyaretinden kısa bir süre önce, 22 Temmuz 2011 günkü basın toplantısında kadına şiddet konusunda gösterdiği duyarlıkla dikkat çeken ve eşini döven erkeğe elektronik kelepçe modelini gündeme getiren Şahin bu ziyaretinde de eşinden şiddet gören kadınların boyunlarındaki kolyedeki düğmeye basarak psikolojik, sosyal ve polisiye yardım isteyebileceğini belirtti. Sayın Bakan acil yardım düğmesine bizzat basarak Ankara Yaşam Destek çağrı merkezinden yardım isteme denemesi yaptı. Verilen hizmetin şiddet önceki bir hizmet olduğunu, şiddet durumunda adli makamların devreye girmesi gerektiğini belirtti. Ankara Yaşamdestek Merkezi ile evlerinde yalnız yaşayan ya da yaşlı, engelli ve yatalak hastaların bir düğme ile – parasal yardım dışında – her türlü tele yardımı isteyebilecekleri bir merkez. Yalnızlıklarını gidermek için sohbet, çeşitli sorunları karşısında psikolojik ve sosyal destek sağlama ve acil durumlarda çankurtaran yardımı isteme gibi hizmetler sunan Yaşamdestek Merkezi kesintisiz 25 saat çalışıyor, hizmet sunuyor. Ankara Yaşamdestek Merkezi bu kapsamda eşinden şiddet gören kadınların da yardımına koşacak. Gönül ister ki, bu yardım, aralarında geçici anlaşmazlık olan kadın ya da erkeğin sorunlarını anlayış içinde birlikte çözebilmek için birlikte düğmeye basıp Yaşamdestek’ten birlikte yardım istemeleri… Verilecek telefon desteği ve danışma ile birçok sorunların karşılıklı anlayış içinde giderilebileceğini belirten uzmanlar çözümün sağlanamadığı durumlarda gerek kadının, gerek erkeğin, gerekse şiddet ortamında kalan çocukların kendileri için yardım isteyebileceklerini belirttiler. Bu yardım eşinden şiddet gören kadının başvurması ile de olabilir, eşinden baskı gören, tahammülü zorlanan erkek de olabilir. Günümüzde erkeğin de kadının da sosyal ve psikolojik yardıma gereksinimi olabilir; bu ne erkek için ne de kadın için onur konusu olmamalıdır. Sağlanacak destekle birlikte birçok sorunun aşılması kolaylaşabilir.

Sayın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’in kadına şiddet konusunun her boyutuyla ilgilenmesi ve gösterdiği kararlılık sorunun çözüm bulacağı yönünde en büyük güvencedir.