Sağlık Bakanlığı Projesi ile Almanya Ziyareti

2011 yılı teklif döneminde proje sahibi Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Almanya Augsburg’da SETA (South East Training Academy) ve CAB Caritas (Kızılhaç Teşkilatı) yurtdışı ortaklığında Hayatboyu Öğrenme Programı, Leonardo da Vinci programı kapsamında Ulusal Ajans’a “Evde Bakım Hizmetlerinin Geliştirilmesinde Çok Yönlü Yaklaşım” başlıklı (Proje No: 2011-1-TR1-LE003-26498) Hareketlilik Vetpro projesi sunulmuş ve kabul edilmiş olan projeye vakıf olarak katıldık. Proje 02-15 Eylül 2012 tarihlerinde Almanya-Augsburg’a hareketlilik gerçekleştirildi. Evde sağlık için Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal çalışmalar için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, teknik destek için sivil toplum örgütü SABEV, ev ekonomisi yönünde akademik inceleme için Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü ve yerel yönetim hizmetleri için de Mamak Belediyesi yurt içi ortak olarak katılmıştır. Bu birimlerden projeye katılanlar şunlardı: İrtibat ve Koordinatör olarak Ankara İl Sağlık Müdürlüğünden Proje-Arge Birimi Çalışanı Talihanur Aydoğmuş; Ankara İl Sağlık Müdürlüğünden katılımcılar: Hibe sözleşmesini imzalayan Uz. Dr. Şemsi Mustafa Aksoy (Ankara İl Sağlık Müdürü), İl Sağlık Müdür Yrd. Dr. Halil Kara, Talihanur Aydoğmuş, gene, Proje-Arge Biriminden Berrin Morkoç, İl Müdürlüğü Evde Bakım Birimi çalışanları Adile Sarıgül ile Gülnihal Alper Yarım.

Proje ortakları: Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden İl Sosyal Hizmetler Müd. Yrd. Salih Çakırgöz, Esin Boyraz Polat, Cem Karaca. SABEV’den Yaşamdestek Merkezi çalışanı Mehtap Karadağ ile proje koodinatörü Akkız Akman, Mamak Belediye Başkanlığından Sağlık İşleri Müdürü Hilmi Bedir, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Bekir Karademir. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümünden Doç.Dr. Oya Hazer. Ev sahibi kuruluş CAB Caritas Augsburg Betriebstager Gmbh idi.

Projenin amacı, evde bakım hizmetlerinin çok yönlü bir hizmet olması nedeniyle hastanın tıbbi tedavisinin yanısıra temizlik, ulaşım, bakım, psikolojik destek, fiziksel rehabilitasyon alanlarını da kapsayacak şekilde sürdürülmesi gerçeğine dayalı olarak burada adıgeçen alanlara yönelik altyapı ve eğitim desteği sağlanmasının yanısıra ziyaret edilen ülkedeki başarılı modelleri gözlemleme ve ülkemizdeki sistemle kıyaslama, kamu verimliliğini ve kişisel bilgi ve beceriyi artırma, Avrupalılık bilinci oluşturma, istihdam edilebirliği geliştirmektir.

Almanya Augsburg’da Kızılhaç’a bağlı olarak çalışan CAB Caritas Yaşlılar yurdu (Seniorenwohnheim Augsburg), Wetterstein Yaşlılar Yurdu, Ulrichswohnheim Engelliler Yurdu, Augsburg Ruh Sağlığı Birliği (Diakonie Arbeitsgemeinschaft für psyhische Gesundheit), Augsburg AOK Sağlık Sigortası (AOK Krankenkasse Augsburg), Yaşlılara Yönelik Sosyal Danışmanlık Merkezi (Soziale Fachberatung für Senioren) ve Friedberg Çocuk Yurdu (Kinderheim Friedberg) kuruluşları gezilerek işleyişleri, sistemleri ve hizmetleri hakkında kapsamlı bilgiler edinildi. Ayrıca sosyal güvenlik sistemi ve eğitim sistemini de tanıma imkanı bulunmuştur.

SABEV bu projeye iki elemanını göndererek görevini yerine getirmenin mutluluğunu yaşamaktadır. Çalışmalar sırasında Proje Koordinatörü Talihanur Aydoğmuş tarafından istenen hazırlık etkinliklerine katılınmış, proje bitiminden sonra kendi kurumsallığımız içinde konu ile ilgili etkinliklerimizi geliştirmek için heves uyanmış, web sayfamızda proje bu haberle yayınlanmış ve SABEV STÖ olarak yürüttüğü yaşamdestek çalışmaları hakkında diğer ortaklara bir ziyaret üzerine bilgi vermiştir.

Bu projeyle , sosyal hizmetler alanında yaşlı, engelli ve kronik hastaların yaşamlarının daha iyi olması, kurum hizmetlerinin geliştirilmesi ve kamu yararına faydalı olunması için yapıldı. Gittiğimiz ülkedeki modelleri inceleme, farklılıklarımızı yerinde görme, karşılaştırma imkanı bulduk. Kurumlar gezilerek işleyişleri, sistemleri ve hizmetleri hakkında kapsamlı bilgiler aldık. AB ülkesi boyutunda yaşlı, engelli ve kronik hastalara verilen hizmetleri yerinde görmek, gittiğimiz kurum yetkililerinin sıcak karşılamaları ve sunumları çok iyiydi. Gittiğimiz bir bakımevinde Almanya’da yaşayan bir Türk’le karşılaştık. Aldığı hizmetlerin çok iyi olduğunu, insani olarak her şeyinin çok iyi bir şekilde karşılandığını anlattı bize ve bizimle karşılaşmaktan da mutlu olduğunu ifade etti.

SABEV- Ankara Yaşam Destek Merkezi olarak uzaktan takip sisteminin benzerlerinin Almanya’da çok yaygın olduğu öğrenildi. Kişisel olarak bilgi, beceri, yabancı dil ve yurtdışı deneyimi de elde etme şansı edindik. Ben SABEV’i ve çalışmalarını anlatan bir sunum hazırladım ve Almanya’da bir toplantıda sundum. Gezi bizler için her bakımdan zenginleştirici ve öğretici idi. Türkiye’deki çalışmalarında bu deneyimlerimden çok yararlanacağıma inanıyorum.
Haberi yazan: Mehtap Karadağ
Almanya’da Ziyaret Edilen Kurumlar:

04.09.2012 – Teknik Ziyaret – Augsburg Kızılhaç Yaşlılar Yurdu-BRK Seniorenwohnheim Augsburg

05.09.2012 – Eğitim Semineri – Seta – AB’de Sistem ve Sosyal Yapı

06.09.2012 – Teknik Ziyaret – Wetterstein Yaşlılar Yurdu – Ruhesitz Wetterstein

07.09.2012 – Eğitim Semineri – Seta – İlkokul’dan Üniversite’ye Almanya’nın Eğitim Sistemi

10.09.2012 – Teknik Ziyaret – Ulrichswohnheim Engelliler Yurdu – Ulrichswohneim

11.09.2012 – Teknik Ziyaret – Augsburg Ruh Sağlığı Birliği – Arbeitsgemeinschaft für psychische Gesundheit Augsburg

12.09.2012 – Teknik Ziyaret – Augsburg AOK Sağlık Sigortası – AOK Krankenkasse Augsburg

13.09.2012 – Teknik Ziyaret – Yaşlılara Yönelik Sosyal Danışmanlık Merkezi – Soziale Fachberatung für Senioren –Mimi Sağlık Projesi –Mimi Projekt

14.09.2012 – Teknik Ziyaret – Friedberg Çocuk Yurdu – Kinderheim Friedberg En son ev sahibi kurum Caritas Augsburg merkezi ziyaret edilerek program sona erdi.