Mali’den Bir Belediye Başkanı Yaşamdestek’ten Geçti

Kuzey Afrika devletlerinden Mali’nin başkenti Bamako’nun belediye başkanı Bay Moussa Mara ile Mali’de iş yapan dört kişilik Türk işadamı ülkemizi, Ankara’mızı ve bu arada Yaşamdestek Merkezini ziyaret ettiler. 20 Kasım 2012 günü gerçekleşen ziyaret her iki taraf için oldukça bilgilendirici ve yararlı geçti. Belediye Başkanı Vali Yardımcımıza özgün, el işlemeli deri bir bloknot armağan ederken Vali Yardımcımız da kendisine Ankara Valiliğinin amblemini taşıyan bir porselen tabakla karşılık verdi.

T.C. Ankara Valiliği Vali Yardımcısı Sayın Turan Atlamaz ile SABEV Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay’ın da katıldıkları ziyaret konuk grup ile sıcak ve yapıcı görüşmelere tanık olundu. Her iki taraf diğer ülke ve sosyal ilişkileri hakkında bilgiler aldılar. Sayın Belediye Başkanı Yaşamdestek modeli hakkında ayrıntılı bilgi alarak ilgisini gösterdi.

Mali’nin en büyük kenti Bamako’nun merkez ilçe belediye Başkanı olan Moussa Mara belediyelerden sorumlu Bölgesel Yönetim ve Yerel Topluluklar Bakanlığında da önemli görevler üstlenmiştir. Aynı zamanda “Ulusal Düzen Şövalyesi” (Chevalier de l’Ordre National) nişanına sahiptir.

Ek bilgi: Mali üniter yarı başkanlık sisteminde bir cumhuriyettir. Afrika’nın 7. büyük devletidir. Yüzölçümü 1.240.000 Km2’dir. Başkent Bamako’nun nüfusu 1.800.000 dolaylarındadır ve Mali’nin en büyük kentidir. Mali Dünya’nın en yoksul ülkelerinden biridir.