Evde Bakım Projesi Hakkında

Evde Bakım Projesi

2011 Yılı teklif döneminde Ankara İl Sağlık Müdürlüğü proje sahibi olmak üzere Almanya Augsburg’tan SETA (South East Training Academy) ve CAB Caritas (Kızılhaç Teşkilatı) yurt dışı kuruluşları ortaklığında Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonarda da Vinci programı kapsamında Ulusal Ajansa “Evde Bakım Hizmetlerinin Geliştirilmesinde Çok Yönlü Yaklaşım” Başlıklı Hareketlilik Vetpro projesi sunulmuş ve Ulusal ajans tarafından Kabul edilmiştir..Proje kapsamında 2-15 Eylül tarihlerinde Almanya Augsburg’a hareketlilik düzenlenmiştir.

Projenin Amacı, Evde Bakım Konusu bu projede işlenirken hizmetin bir çok yönden ele alınması planlanmıştır. Bu amaçla evde sağlık için Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Yerel Yönetim hizmetleri için Mamak Belediyesi, Sosyal Çalışmalar için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, teknik destek için sivil toplum kuruluşu Sabev ve bu konunun ev ekonomisi yçnünden akademik incelemesi için Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü yurt içi ortak olarak belirlenmiştir.Aynı şekilde yurtdışı alıcı ve aracı ortağımız da bir eğitim kuruluşu Kızılhaç’a bağlı hizmet veren bir kuruluştan seçilmiştir. Bu sayede hizmetin çok yönlü etkilediği ve etkilendiği sektörleri görme imkanı sağlamıştır.

Almanya’daki eğitim sistemi ve sosyal güvenlik sistemitanıma imkanı bulunmuştur. sosyal Güvenlik sistemi sunumun da bu hizmetin Almanya’da sosyal güvenlik kurumları aracılığı ile ve merkezi olarak yürütüldüğü görülmüştür. Evinde yada özel bir bakım kuruluşunda hizmet alan kronik hasta, yaşlı yada engelli bireylerin hayattan tecrit olma yerine hayata dahil etme çalışmalarını Kızılhaç’a bağlı çalışan CAB CARİTAS kuruluşu ziyaretiyle görme imkanı bulmuştur..